מה הכי בריא לכלב/חתול שלי לאכול?
ההמלצה היא להאכיל את כלבך/חתולך במזון מסחרי יבש המגיע בכופתיות. יש שפע של מוצרים בשוק משגשג זה, השונים זה מזה בהרכב, בחומרי הגלם, ברמת ההתאמה לצרכים ספציפיים של בעל החיים, במחיר, וכו'. 
בהשוואה למזון רטוב, המגיע בקופסאות שימורים, המזון היבש קל יותר לשימוש- הוא פחות כבד לנשיאה, מחזיק יותר גם באריזה הפתוחה, ללא צורך בקירור, אינו מושך זבובים וחרקים אחרים, ולרוב זול יותר. שיקול נוסף הינו שיפשוף השיניים הנוצר בעת לעיסת הכופתיות, המסייע למניעת האבנית, במיוחד אם המזון נועד לכך. כמויות המזון המומלצות תלויות במשקל ובגיל וכאשר המזון איכותי - הכמויות כתובות על האריזה. יש להקפיד על כמויות אלו, אלא אם כן מדובר בגור בגדילה או בנקבה בהריון, מצבים בהם אני ממליצה להאכיל באופן חופשי. 
מבחינת מספר ההאכלות ביום, יש גמישות רבה בנושא. גור – ככל שהוא צעיר יותר, צריך יותר האכלות ביום. כלב/חתול בוגר יכול להסתדר עם ארוחה אחת ביום, אך יכול גם לחיות עם מזון נגיש משך כל היום.. בהרבה בתים יש יותר מבעל חיים אחד ואם יש הבדלים במזון שכל אחד מהם צורך, עדיף לבצע האכלה בזמנים נתונים, ולא להשאיר מזון בצלחות.
 
אז באיזה מוצר לבחור?
יש הרבה אלטרנטיבות טובות ,הקווים המנחים להחלטה: יצרן מזון צריך תמיד לכתוב על השק את הכמויות המומלצות היומיות, עפ"י משקל החיה, את הרכב המזון ואת חומרי הגלם ממנו הוא עשוי באופן מדויק וברור. רצוי לרכוש בחנויות לצרכי חיות, באינטרנט, או כמובן אצל הוטרינר/ית.
כמו כן, החברות הגדולות אשר מנהלות מחקר ופיתוח ברמה גבוהה, מייצרות מגוון מוצרים לכלב או החתול. המוצרים שלהם מותאמים לכלב מגזע קטן, בינוני או גדול ולגור, בוגר או מבוגר (סניור) ומגוון דומה לגבי מזון חתולים. ישנן חברות המייצרות מוצרים עוד יותר ספציפיים כמו מזונות לגזעים מסוימים או מזונות דיאטטיים להרזיה או לרגישויות שונות למשל במערכת העיכול או העור. קיימים גם מוצרי מזון רפואיים ממש, כלי חשוב ושימושי במצבים בריאותיים מסוימים, אך אותם יש לרכוש רק עפ"י עצת וטרינר/ית ועדיף אצלו/ה במרפאה.
 
מה נחשב למזון יקר?
השאלה כמה להוציא על המזון היא מאד אישית. באופן כללי יש קורלציה בין המחיר לאיכות, למרות שכמובן היא אינה מוחלטת. ככל שחברה מייצרת יותר מוצרים השונים בהרכבם ובהתוויה שלהם (כלומר, למי הם מתאימים), כך יש יותר סיכויים שהיא איכותית והמחיר מוצדק. דבר שאנשים שוכחים לקחת בחשבון הוא שהשוואה לפי מחיר קילוגרם אינה תמיד נכונה. מזונות איכותיים יותר יכולים לספק ולהשביע בכמויות קטנות בהרבה והשאלה צריכה להיות מהי ההוצאה החודשית על המזון בכמות שנצרכת.
 
אז אי אפשר לתת לכלב או החתול שלי שום דבר חוץ ממזון מסחרי יבש?
מקובל לומר שעד 5 אחוז מהמזון יכול להיות "צ'ופרים" או תוספות ביתיות ולא מזון מסחרי יבש. האפשרויות הן מזון רטוב, חטיפים מיוחדים לכלב/חתול או שאריות ביתיות על בסיס חלבון מן החי כגון בשר, ביצה ודג, מבושלים. לא מומלץ לתת פחמימות כגון פסטה, אורז ולחם. מוצרי חלב עלולים לגרום לשלשולים. בשר יש לתת ללא עצמות וללא תיבול קיצוני. מזונות שיש להמנע מהם לחלוטין הם שוקולד מריר, בצל, צימוקים וענבים. ההגבלה בכמות ה"צ'ופרים" נובעת מכך שהמזון המסחרי האיכותי מאוזן ומספק את צרכי בעל החיים מבחינה תזונתית. מזון איכותי באמת מהונדס גם לשימור השיניים, מניעת אכילת יתר והשמנה, תמיכה בשלד ועוד. את הדיאטה הביתית קשה לאזן ולמעשה זוהי אכילה בלתי מבוקרת מבחינת האיכות והכמות. שיקול נוסף הוא שככל שחיית המחמד שלנו נחשפת ליותר מזון ביתי היא עלול "להתפנק" ולהתחיל לסרב לאכול את המזון שלה- אתם עלולים למצוא את עצמכם מבשלים כל יום בשביל הכלב או החתול האהוב שלכם. הם גם עלולים לגנוב אוכל שאתם עדיין צריכים ו/או לנדנד במהלך הארוחה בבקשה לקבל חלק ממנה. לכן גם את ה"צ'ופרים" האמורים יש לתת בזמנים מוכרים וקבועים,למשל  לאחר סידור המטבח בתום הארוחה, ובתוך הצלחת האישית. לכלב אפשר גם בתור פרס על התנהגות רצויה
 
הערה חשובה:
בכלבים, בכל מקרה של החלפת המזון, גם אם מסיבה של שידרוג רמת המזון, יש לעשות את המעבר תוך עירבוב הדרגתי בין הישן לחדש כך שתוך 3-4 ימים הכלב מגיע מ 100% המזון הקודם בצלחת ל100% המזון החדש. מעבר חד מדי עלול לגרום לכלב לשלשול גם אם החלפתם למוצר אחר של אותה חברה וגם אם שידרגתם למזון האיכותי ביותר!
חזור לרשימת השאלות